Kaisa Nurhonen kirjoitti:Olisiko tässä
DNA-tutkimuksen paikka? Sukuja voi yhdistää ottamalla DNA-näytteen pohjalaisista kainulaisista
Itseasiassa olen sellaisen jo teettänyt ja nyt parhaillaan tutkin tuloksia. Yllättävää oli tieto, että olen haploryhmää ilmeisesti R1b eli Länsi-Eurooppalaista ryhmää, joka on aika harvinainen täällä, suurin osa osumista oli Irlannissa, Skotlannissa ja Walesissa sekä tietysti Yhdysvalloissa. Koska haploryhmä oli epävarma (predicted), teetätin Big-Y testin, mutta se ei ole vielä tullut. En voi siis vielä 100% varmasti sanoa, että tuo R1b on tarkka, koska se perustuu vasta STR testiin, ei yksittäisiin SNP-testeihin.
Toinen mielenkiintoinen seikka oli, että lähin osumani oli 67 markkerilla (otin itse 111 markkerin Y-DNA testni, mutta siellä ei ollut osumia ollenkaan) oli POHJOIS-POHJANMAALLA eräs Pätzi-niminen henkilö, jonka kanssa yhteinen esi-isämme olisi elänyt n. 20 sukupolvea sitten eli 1400-luvulla. Ruotsista löytyi vielä kaukaisempi sukulainen, mutta sen jälkeen oikeastaan vain hyvin kaukaisia osumia Brittein saarilta. Löysin netistä tiedon, että Pätsin sukuseura on teettänyt DNA-testin ja heidät on todettu olevan ryhmää R1b.
Tämähän ei vielä kerro paljoa, koska en tiedä, onko minun osumani sama kuin tuon sukuseuran teettämä ja joka tapauksessa osuma on kauempaa kuin 1600-luvulta, johon minä pääsen papereiden alulla. Suvut olisivat siten eronneet jo paljon aikaisemmin. Lännessä ei tietenkään ollut niin kiinteitä sukunimia, joten voi olla mahdotonta tietää tarkkaan, milloin tämä on tapahtunut ja mihin suuntaa.
Keräilen tässä rohkeutta ensin ottaa yhteyttä Sonkajärveen Kainulaisiin, jos joku haluaisi ottaa testin varmistaakseni oman yhteyteni heihin 1620-luvulla, koska itse pääsen vain Kuopioon vuoteen 1656 varmasti. Sitten voisi hvin ottaa yhteyttä Pohjanmaalle. Jos tuo R1b pitää paikkansa, se on sen verran harvinainen, että on aika helppoa todeta sukulaisuus.