Johan Olander, "ei syntynyt, ei kuollut"

Tänne voit lähettää sukututkimukseen liittyviä kysymyksiä, henkilöhakuja, linkkivinkkejä ja muuta sellaista.
Kapris
Viestit: 2
Liittynyt: 18.08.2015 09:39

Johan Olander, "ei syntynyt, ei kuollut"

Viesti Kirjoittaja Kapris » 07.09.2015 11:28

Suvustani yhden sisarussarjan jäsenen, Johan Olanderin sekä syntymän, että kuoleman tieto puuttuu Pulkkilan kirkonkirjoista. Syntymäaika toki löytyy sitten rippikirjoista, mutta kuolemasta ei mitään tietoa, hän on vain kadonnut. On ollut henkikirjan mukaan Kivikankaan talon isäntänä vielä 1845.
Mitähän tuossa rippikirjassa lukee hänen kohdallaan huomautuksissa? http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 4&pnum=186
Ainakin joku tuomio/ oikeudenkäynti... käsittääkseni hän on ollut veljensä kanssa ehken samassa puukkotappelussa, koska hänelläkin on samaan aikaan samansuuntaiset merkinnät. Tässä samalla sivulla on jo uuden isäntäperheen tiedot sekä alhaalla Johanin isä joka on kuollut 3.11.1846.

Tässä hän on sisaruksineen Kivikankaan talossa. http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 80&pnum=92
Jotenkin on tullut tunne, että hänen kuolemaansa liittyisi jotain sellaista, miksi sitä ei löydy kirkonkirjoista?
Olen penkonut kaikki netin kautta saavutettavat asiakirjat, mutta mitään tietoa hänen loppuelämän vaiheistaan en ole löytänyt. Vai enkö vain kokemattomana osaa etsiä oikeasta paikasta?? Onko tavanomaista, että kastetiedot puuttuvat?

Avatar
jani
Ylläpitäjä
Viestit: 1287
Liittynyt: 09.08.2006 00:16
Paikkakunta: San Jose

Re: Johan Olander, "ei syntynyt, ei kuollut"

Viesti Kirjoittaja jani » 07.09.2015 20:41

Tuossa lukee, että on muuttanut Rantsilaan vuonna 1858. Sieltä löytyykin sitten kuolinaika, 13.3.1867:
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 8&pnum=153

Löytyy myös haudattujen luettelosta tuolla päivämäärällä:
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 15&pnum=39
----- Jani Koski -----

tuulacu
Viestit: 654
Liittynyt: 07.09.2014 17:23
Paikkakunta: Porvoo

Re: Johan Olander, "ei syntynyt, ei kuollut"

Viesti Kirjoittaja tuulacu » 08.09.2015 08:17

Ei ole tavanomaista, että kastetiedot puuttuvat, mutta ei tavatontakaan...

Mulla isänisän äiti, s. 1858 - ei löytynyt kastemerkintää, vaikka seurakuntakin yritti etsiä. Löytyi kyllä rippikirjasta ja ripille päässeistä, joten selvästi oli paikkakunnalla (Vimpeli) syntynyt.

Tuula K

Kapris
Viestit: 2
Liittynyt: 18.08.2015 09:39

Re: Johan Olander, "ei syntynyt, ei kuollut"

Viesti Kirjoittaja Kapris » 09.09.2015 11:23

Kiitos paljon. Minä jotenkin jumiuduin kun en löytänyt Pulkkilan poismuuttaneidenkaan luettelosta häntä. Olin kyllä itsekin lukevinani että siinä huomautuksessa lukisi Rantsila, mutten älynnyt etsiä Rantsilasta.
Näköjään on asustanut siellä isänsä veljen (1797 syntynyt Abel) perheen kanssa. Taisinpa löytää tuosta lisää uusia henkilöitä sukuun. :D Ja ehken eräs henkilö, joka on sanonut olevansa meille sukua, saattaa tulla tuota kautta esiin kun mentiin hänen synnyinpaikan maastoihin?

Kyläkirjassa ko. Johan mainittiin ja kerrottiin hänen isännöineen Kivikankaan tilaa, mutta kuolleen pian. No, eipä tämäkään tieto pitänyt paikkaansa, luulen että sotkivat isäänsä Johaniin sen "pikaisen kuoleman". Kyllä muuten itselläkin tulee mieleen, että eikö mitään muita nimiä olisi voinut keksiä kuin ne iänikuiset Johan, Matts ja Abel, kun niitä on joka polvessa ja kaikilla sisaruksilla lapsina. :lol:

Vastaa Viestiin