Sivu 1/1
Metsänvahti Gustaf, Eurajoki Wuojoki
Lähetetty: 04.12.2010 23:47
Kirjoittaja pola
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/j ... 0&pnum=509
Saisko hieman selvennystä pariin asiaan?
Ensiksikin haluaisin tietää mitä nro 701 Gustafin kohdalla tarkoittaa ja sukunimikin aiheuttaa vähän hämmennystä, onko se Manhastig vaiko Manhaftig?
Re: Metsänvahti Gustaf, Eurajoki Wuojoki
Lähetetty: 05.12.2010 00:57
Kirjoittaja Maija
Pitäisin Manhaftig parempana, koska semmoista sotilasnimeä näkee silloin tällöin (urhea, miehekäs). Ässällinen vaihtoehto kuulostaa kovin erikoiselta. Numero 701 voisi olla papin antaman todistuksen numero. Huomautuksissa näyttää olevan sama numero ja Fr.bev. (fräjdebevis = mainetodistus) till tinget +pvm.
Pitiköhän metsävahdin homman saamiseen esittää semmoinen todistus vai johonkin muuhun tarkoitukseen?
Re: Metsänvahti Gustaf, Eurajoki Wuojoki
Lähetetty: 05.12.2010 13:29
Kirjoittaja pola
Kiitos Maija vastauksestasi.
Manhaftig minustakin tuntuu oikeammalta, mutta rupesin ajattelemaan, mlloin s näyttää f:ltä tai paremminkin kirjoitetaan f:ksi.
Kysymyksessä on Wuojoen kartano, jospa he vaativat mainetodistuksen palkollisiltaan. En ole tällaiseen ennen törmännyt.
Terveisin Pola
Re: Metsänvahti Gustaf, Eurajoki Wuojoki
Lähetetty: 05.12.2010 13:35
Kirjoittaja pola
Toinen asia, joka tuli mieleeni tuosta numerosta on se, että Gustaf Manhaftig oli leski, jospa mainetodistus liittyy jotenkin leskeyteen. Pitää varmaan tutkia lisää.
Re: Metsänvahti Gustaf, Eurajoki Wuojoki
Lähetetty: 05.12.2010 18:44
Kirjoittaja Anne
Mainetodistus käräjille ( fräjdebevis till tinget ) saattoi merkitä myös, että oli kutsuttu todistajaksi.
Re: Metsänvahti Gustaf, Eurajoki Wuojoki
Lähetetty: 05.12.2010 19:43
Kirjoittaja pola
Kiitos Anne vastauksestasi.
Taitaa olla monta mahdollista tarkoitusta noilla numeroilla.