Sivu 1/1
Kysymys Jokioisilta
Lähetetty: 12.10.2011 17:53
Kirjoittaja hvi
Hei
Voisiko joku auttaa selvittämään Jokioisilta Henric Johanssonin syntymäajan ja vanhemmat? Hän oli naimisissa Lowisa Malachiaantyttären kanssa, vihitty 3.11.1822, asui Mutulan torpassa, myöhemmin ilmeisesti Syrjälässä. Lapset syntynyneet vuosina 1823-1831.
Kiitos avusta! Henna
Re: Kysymys Jokioisilta
Lähetetty: 12.10.2011 18:48
Kirjoittaja JaskaS
Pitäähän tämä katsoa, sillä Lovisan isä Malachias Pettersson oli esi-isäni veli
Kun ei ole vielä SSHY:ssä, turvaudutaan digitaaliarkistoon. Esim. vuosien 1811-1826 rippikirjassa on onneksi kylähakemisto kirjan lopussa:
http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=5420309
Sivulta 115 löytyy kuitenkin vasta alkujakso vuoteen 1821:
http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=5420174
Hups - saikin plarata melkein loppuun ennenkuin jatko löytyi s. 223:
http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=5420287
Mutula sivun alaosassa.
Näyttäisi måg Henric Johanssonin syntymäaika olevan 24.6.1795.
Vaan ei minkäänlaista tulomerkintää saati syntymäpaikkaa. Eikä tismalleen osu lähialueen HisKi-antiinkaan
Pieni tuumaustauko...

Jaska
Re: Kysymys Jokioisilta
Lähetetty: 13.10.2011 18:41
Kirjoittaja hvi
Kiitos näistä tiedoista! Ei taida olla ihan helppo juttu jäljittää Henrickin alkuperää. Malachiaasta ja hänen sukujuuristaan on paljon helpompi löytää tietoja. Malachias on yksi esi-isistäni, joten meillä taitaa olla yhteinen sukujuuri Perniön seudulta. Terv.
Re: Kysymys Jokioisilta
Lähetetty: 13.10.2011 22:34
Kirjoittaja JaskaS
hvi kirjoitti:Kiitos näistä tiedoista! Ei taida olla ihan helppo juttu jäljittää Henrickin alkuperää. Malachiaasta ja hänen sukujuuristaan on paljon helpompi löytää tietoja. Malachias on yksi esi-isistäni, joten meillä taitaa olla yhteinen sukujuuri Perniön seudulta. Terv.
Juu, Perniön Paarskylän Greulalta ollaan. Olen isoveli Petterin jälkeläinen.

Jaska