Sivu 1/1

Mistä Johan Davittala on tullut Pielavedelle?

Lähetetty: 10.07.2021 10:01
Kirjoittaja Matti47
Pielaveden rippikirjan 1802-1812 sivulla ehkä kerrotaan, mistä Johan Davittala on tullut Pielaveden Lammassaloon http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6001664 ( alin rivi, kuva vasemmasta reunasta epäselvä). Yleensä paikkakuntien nimet ovat sivulla melko helposti luettavia, mutta tämä on epäselvä.

HisKi ei tunnista muita Davittala-nimisiä kuin tämä Johan ja hänen lapsensa (HisKissä myös muodossa Davitsala ja Davidsalo). Olisiko mahdollista, että nimi on kirjoitettu Pielavedellä väärin? En ole kaikki tarkistanut, mutta ainakin rippikirjassa nimi on selvästi Davittala.

Re: Mistä Johan Davittala on tullut Pielavedelle?

Lähetetty: 10.07.2021 18:54
Kirjoittaja Senta
Hei,
lukisin tulopaikan Lumijoeksi.
Daavittala ainakin esiintyy sukunimenä niillä seuduin, kertoo Tuomas Salste sivuillaan.
terv senta

Re: Mistä Johan Davittala on tullut Pielavedelle?

Lähetetty: 10.07.2021 20:40
Kirjoittaja Matti47
Kiitos Sentalle vastauksesta!
Lumijoki tuo varmaankin on. Lumijoen seurakunnan arkisto on tuhoutunut, joten asiaa ei voi varmistaa. Todennäköisesti myös sukunimi on Daavittila, joka on Pielavedellä kirjoitettu virheellisesti.

Re: Mistä Johan Davittala on tullut Pielavedelle?

Lähetetty: 11.07.2021 17:12
Kirjoittaja tuulacu
Lumijoelta on koottu rokotusluettelot ja perukirjat, jotka saattaisivat auttaa.
https://www.oulunsukututkimusseura.fi/a ... sluettelo/

Tuula K